August 2022 Franklin County Primary Election Results
The primary election results for Franklin County are listed below.
Results are unofficial. State Representatives and U.S. Senator results will be determined by a statewide accumulation of votes.
FRANKLIN COUNTY
US Senator (Republican Party)
Patricka Lewis 93
Eric Schmitt 7,567
Billy Long 261
Eric Greitens 2,709
Bernie Mowinski 25
C.w. Gardner 41
Deshon Porter 30
Vicky Hartzler 2,127
Dave Sims 55
Mark McCloskey 669
Eric McElroy 50
Dennis Lee Chilton 18
Robert Allen 37
Dave Schatz 2,049
Hartford Tunnell 6
Kevin C. Schepers 13
Rickey Joiner 12
Robert Olson 29
Russel Pealer Breyfogle Jr 18
Darrell Leon McClanahan III 18
Curtis D. Vaughn 63
State Auditor (Republican Party)
David Gregory 4,631
Scott Fitzpatrick 9,107
US Representative District 2 (Republican Party)
Ann Wagner 8,667
Tony Salvatore 3,252
Wesley Smith 2,124
Paul Berry III 1,144
State Senator District 26 (Republican Party)
Nate Tate 4,219
Ben Brown 6,027
Bob Jones 4,605
Merry-Noella Skaggs 481
Jason Franklin 347
State Representative District 109 (Republican Party)
John Simmons 3,164
Anthony Campbell 366
Kyle Marquart 3,332
State Representative District 118 (Republican Party)
Mike McGirl 3,209
State Representative District 119 (Republican Party)
Marty L. Marler 1,203
Brad Banderman 2,268
Brian Pickard 859
For Judge, Circuit 20, Division 2 (Republican Party)
Steve White 5,838
Ryan J. Helfrich 8,648
Associate Circuit Judge Division V (Republican Party)
Joe Purschke 12,641
Associate Circuit Judge Division VI (Republican Party)
Matthew Houston 8,292
Charles “Chep” Hurth 6,040
Associate Circuit Judge Division VII (Republican Party)
Mark E. Brinkmann 9,989
Carl M. Ward 4,355
Presiding Commissioner (Republican Party)
Tim Brinker 12,332
County Auditor (Republican Party)
Angela Gibson 12,415
Clerk Of The Circuit Court (Republican Party)
Laurie Davis Osseck 6,064
Connie S. Ward 7,852
Collector Of Revenue (Republican Party)
Doug Trentmann 12,667
County Clerk (Republican Party)
Tim Baker 12,332
Prosecuting Attorney (Republican Party)
Matthew Becker 12,460
Recorder Of Deeds (Republican Party)
Lisa Smart 12,257
Committeeman - Union Township (Republican Party)
Marvin Harness 405
Theodore Swoboda 777
US Senator (Democratic Party)
Lewis Rolen 42
Gena Ross 62
Carla Coffee Wright 99
Josh Shipp 30
Spencer Toder 126
Lucas Kunce 1,335
Jewel Kelly 66
Clarence (Clay) Taylor 18
Pat Kelly 43
Trudy Busch Valentine 1,931
Ronald (Ron) William Harris 32
State Auditor (Democratic Party)
Alan Green 3,253
US Representative District 2 (Democratic Party)
Trish Gunby 2,886
Ray Reed 711
State Senator District 26 (Democratic Party)
John Kiehne 3,432
State Representative District 118 (Democratic Party)
Sally Brooks 754
For Judge, Circuit 20, Division 2 (Democratic Party)
Bill Stahlhuth 3,344
US Senator (Libertarian Party)
Jonathan Dine 31
State Auditor (Libertarian Party)
John A. Hartwig Jr. 33
U.S. Representative District 2 (Libertarian Party)
Bill Slantz 31
US Senator (Constitution Party)
Paul Venable 8
St. Clair Ambulance District Proposoition EMS
YES 1,244
NO 1,353